Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Kabaret Olbrzymów

14 marca (poniedziałek)//19:00
 
Teatr CINEMA//Kabaret Olbrzymów”
 
 
REŻYSERIA, SCENARIUSZ I SCENOGRAFIA: Zbigniew Szumski
MUZYKA: Przedwojenne tanga polskie, Tercet Egzotyczny, Seweryn Krajewski
MUZYCY: Katarzyna Klebba, Arnold Dąbrowski, Paweł Paluch
OBSADA: Małgorzata Walas-Antoniello, Włodzimierz Dyła, Jan Kochanowski, Tadeusz Rybicki, Dariusz Skibiński
 
PREMIERA: 2000, Jeleniogórskie Centrum Kultury
 
 
„Kabaret Olbrzymów przedstawia obrazy nędzy i rozpaczy, cierpienia ludu prostego, wyniosłość urzędników, pachę sponsora, miałkość artystów. A wszystko to spisane z zatroskanych serc ojców” – tak zaczyna się kabaret. Potem następują po sobie żywe obrazy, piosenki, skecze. Wszystko w klimatach absurdalnych i surrealistycznych. Chyląc kapelusza przed wielkimi mistrzami surrealizmu i Edwardem Learem próbujemy tworzyć własne brzmienia. To trochę przypomina brzęczenie muchy wobec tamtych „historycznych trąb przełomu”. Mamy nadzieję, że łażąc tą muchą po suficie dostarczamy widzom nowej perspektywy.
 
Zbigniew Szumski

 
Przez lata aktorzy z Michałowic przyzwyczaili nas do tego, że na scenie milczą. W ich najważniejszych spektaklach: "Dongu", "Nie mówię tu o miłości", "Miałem taki sen"… – nie pada żadne słowo. Jakby w słowa nie wierzyli i szukali prawdy w obrazie, geście, ruchu, energii… Od słów kipią za to ich wieczory z "Kabaretem Olbrzymów". Ale są to słowa szczególne. Autor tekstów Zbigniew Szumski żongluje nimi, bawi się, drwi z nich i szydzi, nicuje, wywraca na wylot, piętrzy, zagęszcza, przepuszcza przez maszynkę, tasuje, testuje, taksuje… – wykazując przy tym nie lada talent.
Ewa Obrębowska-Piasecka, „Gazeta Wielkopolska”
 
cabaret003
 
Teatr Cinema powstał w 1992 roku w Michałowicach i tworzą go zawodowi aktorzy, plastycy i muzycy. Nazwa zespołu związana jest z przedstawieniem Cinema. Ludzie pułapki – sytuacje pułapki z 1991 r., które w jeleniogórskim dramatycznym Teatrze im. Cypriana Norwida współtworzyli późniejsi członkowie Cinemy. Założycielami grupy byli: Katarzyna i Zbigniew Szumscy – malarze, absolwenci gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, oraz: Mariusz Mielęcki, Tadeusz Rybicki, Jan Kochanowski, Bogusław Siwko, Dariusz Skibiński. Pierwszymi realizacjami zespołu z Michałowic były spektakle: Dong (1992 r.), Bilard (1994 r.), Nie mówię tu o miłości (1994 r.), Tak. To Tu (1998 r.) oraz pierwsze kabarety Kabaret olbrzymów. Wieczór i „Kairo” (1996 r. w tym samym roku zrealizowany dla TVP Wrocław) i Kabaret olbrzymów. Wieczór II „Tatiana” (1998 r.), które od początku wyznaczyły charakterystyczną dla Cinemy estetykę.
Teatr Cinema tworzy plastyczny teatr ruchu, z dużym znaczeniem muzyki, z narracją opatrzoną absurdem i humorem, z charakterystycznym bohaterem (najczęściej ubranym w melonik), wieloma inspiracjami (malarskimi, muzycznymi) i silnym wpływem teatru Tadeusza Kantora. Wraz z kolejnymi realizacjami – Miałem taki sen (2002 r.), Albert Lux (2003 r.) – zmieniał się skład zespołu (dołącza między innymi Małgorzata Walas-Antoniello), niezmiennie jednak autorem tekstów, scenariuszy i scenografii oraz reżyserem wszystkich przedstawień Cinemy jest Zbigniew Szumski, dyrektor teatru. Zespół występował na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. Współpracował także z teatrami ze Szwajcarii, Izraela, Meksyku i Niemiec. Teatr Cinema jest organizatorem Festiwalu Muzyki Teatralnej, który w październiku 2015 roku odbył się już po raz jedenasty.
Teatr Cinema należy do stałych gości Alternatywnych Spotkań Teatralnych – na scenach Od Nowy występował ośmiokrotnie. Swoją przygodę z Klamrą rozpoczął przedstawieniem Nie mówię tu o miłości (Klamra '1998) oraz Bilardem (Klamra '1999). W kolejnych latach prezentował spektakle: Miałem taki sen (Klamra '2002), Albert Lux (Klamra '2004), Mamo, chcę tańczyć Mahlera (Klamra '2007), Krótką historię kroku marszowego (Klamra '2009), Hotel Dieu (Klamra '2011) oraz Rewię ognia (Klamra ‘2015).
 
cabaret006 Kopia Kopia foto cabaret
www.teatrcinema.pl