Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Wszystko co widać. OHIO

17 marca (czwartek)//19:00
 
SOPOCKI TEATR TAŃCA//Wszystko co widać. OHIO”
 
KONCEPT, SCENARIUSZ, REŻYSERIA, CHOREOGRAFIA, KOSTIUMY, SCENOGRAFIA, WYKONANIE: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
MUZYKA: Mariusz Noskowiak
GOŚCINNIE GŁOSU MAY UŻYCZYŁA: Sylwia Góra-Weber
WIZUALIZACJE: Łukasz Boros
ŚWIATŁA: Rico
ZDJĘCIA: Alicja Byzdra, Andrzej Rola
 
PREMIERA: 11 grudnia 2015 r., Sopot

 
W grudniu 2005 roku odbyła się premiera spektaklu Kwadrat. Wersja 6 inspirowana jednoaktówką Kwadrat Samuela Becketta. Po ponad dekadzie autorski duet Czajkowska – Krawczyk ponownie sięga do dzieł tego wybitnego dramaturga. Tym razem punktem wyjścia pracy nad spektaklem stał się tekst IMPROMPTU. OHIO, ale całość utkana jest z wątków i obrazów m.in. z Pierwszej miłości, Kroków, Katastrofy czy nawet zupełnie luźno z Czekając na Godota. Widzowie będą mieli możliwość znajdowania znaków i niuansów nawiązujących do dzieł Irlandczyka, ale twórcy przedstawienia pragną, by nawet ci, którzy nie są zapalonymi „beckettologami”, mogli przeżyć opowieść o jedności, rozwarstwianiu, rytmach, absurdach życia, marzeniach, miłości i śmierci. Wszystko co widać. OHIO to pierwszy duet Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka od ponad 5 lat.

 

Subtelny i niezwykle intymny, a przy tym bardzo mocno osadzony w twórczości Samuela Becketta spektakl "Wszystko co widać. OHIO" Sopockiego Teatru Tańca, jest godzinną taneczną podróżą w duchu teatru Piny Bausch. Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk zatańczyli w ducie jeden z najlepszych swoich spektakli.
Łukasz Rudziński, www.trojmiasto.pl
 
 
sopocki teatr tanca fot. Alicja Byzdra
 
 
Sopocki Teatr Tańca został założony przez parę dyplomowanych tancerzy, choreografów, członków ZASP-u: Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka, którzy rozpoczęli współpracę artystyczną w 1998 roku. Teatr ma w swoim dorobku ponad czterdzieści spektakli, m.in. Kwadrat. Wersja 6, Alchemik Halucynacji, D-KOD-R, Powiększenie/Zoom Out”, Transkrypcje. Hommagepour Chopin, które prezentował na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w całej Polsce i za granicą (m.in. w Portugalii, Niemczech, na Litwie, Francji, Austrii, Włoszech, Argentynie, Hiszpanii, Rosji i Słowenii). Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk otrzymali od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej”, są także laureatami wielu nagród i wyróżnień. Do marca 2010 roku STT działał pod nazwą Teatr Okazjonalny. Od czerwca 2004 roku teatr rezyduje w Teatrze na Plaży w Sopocie.
 
Najbardziej rozpoznawalną cechą przedstawień tanecznych sopockiej grupy jest sięganie po inspiracje z kręgów artystów wizualnych, malarzy czy grafików. Spektakl Viva la vida! inspirowany był twórczością Fridy Kahlo (to również tytuł jednego z jej obrazów), a Dali inspirowany dorobkiem hiszpańskiego surrealisty. Przedstawienia w zakresie tematyki i estetyki czerpały z dzieł filmowych (jak 3 x Noir Dance inspirowane poetyką noir), literackich (Alchemik halucynacji inspirowany cyklem Pan Cogito Zbigniewa Herberta, Natura tekstami Bolesława Leśmiana) i filozoficznych (Fast act – sztuka znikania teorią Paula Virilio, Powiększenie – Zoom Out – egzystencjalizmem).
 
Spektakl Wszystko co widać. OHIO to szósty występ sopockiego zespołu na Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych. Najpierw jako Teatr Okazjonalny artyści zaprezentowali przedstawienie Viva la vida! (Klamra '2006), następnie Alchemika halucynacji (Klamra '2007), 3 x Noir Dance (Klamra '2010) – zdjęcie z tego spektaklu widniało na plakatach XVIII AST – oraz, już jako Sopocki Teatr Tańca, spektakl Dali (Klamra '2012). Grupa powróciła na scenę Od Nowy w 2014 r. przedstawieniem Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy, który składał się z dwóch aktów inspirowanych życiem i twórczością Franza Kafki i Henriego Toulouse-Lautreca.
 
www.sopockiteatrtanca.com