Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

MACIEJ ADAMCZYK – Jak nie oszaleć ze szczęścia

20 marca (poniedziałek) // godz. 21:00

MACIEJ ADAMCZYK (Teatr Porywacze Ciał) // „Jak nie oszaleć ze szczęścia” – stand–up

 

Tym razem jeden z najczęściej obecnych i najbardziej lubionych teatrów na Klamrze – Porywacze Ciał – pojawi się tylko w jednej osobie – Macieja Adamczyka. Aktor i reżyser nie zaprezentuje jednak spektaklu, lecz swój najnowszy stand-up. Jak sam mówi w programie, to jego „komik-out”, zrodzone z potrzeby przełamania wizerunku psychopaty, tak bowiem obsadzają go często twórcy reklam i seriali. Publiczność Klamry zna jednak doskonale komiczny talent aktora i jego umiejętności improwizacyjne ze spektakli Porywaczy Ciał. „Jak nie oszaleć ze szczęścia” to kolejny stand-up artysty. Do tej pory prezentował on już „Znalezisko”, „Porównania geologiczne”, „Reset”, „Moje życie z Adamczykami”. Jak na stand-up przystało, można się spodziewać ostrego dowcipu, niecenzuralnych słów, interakcji z publicznością oraz licznych opowieści z życia wziętych, m.in. na temat funkcjonowania w show-biznesie.
 
Maciej Adamczyk – aktor teatralny i filmowy, dramaturg i komik, współtwórca prywatnego Teatru Porywacze Ciał, w którym od 1992 roku wspólnie z Katarzyną Pawłowską tworzy autorskie spektakle łączące teatr, performance i sztuki wizualne. Jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu.
 
Teatr Porywacze Ciał istnieje od 1992 roku. Maciej Adamczyk stworzył go z Katarzyną Pawłowską, również absolwentką wrocławskiej PWST. Ci zawodowi aktorzy, w swojej prywatnej scenie pełnią również funkcję dramaturgów i reżyserów. Teatr współpracuje z muzykami, plastykami, filmowcami, artystami. Czasem zaprasza do współpracy aktorów, albo szkoli sobie swoich. Zespół od zawsze prężnie działa na polu teatru niezależnego – gra na festiwalach w kraju i za granicą, prowadzi działalność warsztatową i edukacyjną. W Poznaniu, we Wrocławiu i w Katowicach zaprasza do Studia Osobowości – Studia Aktorskiego Teatru Porywacze Ciał, a w Warszawie na coroczne letnie projekty warsztatowe.
Teatr Porywacze Ciał tworzy spektakle autorskie i bardzo różnorodne – salowe, plenerowe, muzyczne, monodramy, akcje jednorazowe, wystąpienia i działania na styku teatru i sztuki performansu – wszystkie one mają wspólną cechę: są wypowiedziami autonomicznymi i totalnymi. W spektaklach twórcy testują różne formy i konwencje, wykorzystują stylistykę wodewilu, kabaretu i happeningu, balansując między bezpośredniością psychodramy a dystansem metafory. Posługują się strategią parodii i pastiszu, używają znaków i symboli kultury współczesnej, zestawiają teksty literackie z wulgaryzmami, arcydzieła z kiczem. Tworząc w swoich przedstawieniach nastrój prowokacji myślowej, językowej i formalnej, tropią „mitologie codzienne”, które wytworzyło i wciąż na nowo tworzy współczesne społeczeństwo. W spektaklach twórcy mierzą się też z mitami popkultury, kpią z nich, przedrzeźniają je, a jednocześnie pokazują, jak dalece są przez nie ukształtowani.
 
Teatr Porywacze Ciał jest stałym gościem Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra. Do tej pory duet Maciej Adamczyk i Katarzyna Pawłowska w Od Nowie zaprezentował: „Świnie” (Klamra ‘1997), „Technologię sukcesu” (Klamra ‘1999), „Vol. 7” (Klamra ‘2001), „Test” (Klamra ‘2002), „Tajemnicę” (Klamra ‘2005), „Very” (Klamra ‘2007), „OUN” (Klamra ‘2008), wyróżnione nagrodą publiczności „Correctomundo” (Klamra ‘2009), „More Heart Core!” (Klamra ‘2010), „Zapis automatyczny” (Klamra '2012), „Partytury rzeczywistości” (Klamra ‘2014) i „Szyszynka” (Klamra ‘2016). W 2013 r. w Galerii Dworzec Zachodni artyści zaprezentowali także wystawę „Porywacze Ciał na fotografiach” oraz film z dialogami i muzyką na żywo „Inwazja wg Porywaczy Ciał”.

ADAMCZYK

www.porywaczecial.art.pl