3 października (niedziela) / 21:00
"Giaur"
Twórcy: Teatr Nemno
reżyseria: Henryk Hryniewicki
scenografia i projekcje video: Dagmara Jemioła-Hryniewicka
muzyka: Piotr Zygma
obsada: Henryk Hryniewicki
Spektakl na podstawie utworu G.G. Byrona jest zrealizowany w formie ostatniej spowiedzi, w której uczestniczy Giaur – pokutnik i Ojciec Spowiednik – Widownia. Za pomocą tradycyjnej i klasycznej formy wiersza podejmuje problemy współczesnego świata. Scenografia w spektaklu, za pomocą elementów symbolicznych odnosi się do współczesnej rzeczywistości, jak równocześnie kreuje przestrzeń, w której porusza się główny bohater -Giaur. Zderzając formę klasyczną utworu Byrona ze współczesną formą wypowiedzi teatralnej i eksponując równocześnie różne estetyki wizualne, spektakl ma na celu pokazanie konfliktu, braku przystosowania i wyobcowania głównego bohatera, do otaczającego go współczesnego świata. Nadrzędnym zagadnieniem wokół którego skonstruowana jest główna idea spektaklu jest temat śmierci. Równie istotnym tematem podejmowanym w spektaklu jest przyroda, a w szczególności brak szacunku do tego co naturalne. Natura, jak główny bohater musi uciekać, tylko, że powoli zaczyna brakować miejsca, w którym może się ukryć. Użyte w spektaklu środki multimedialne takie jak projekcje video odzwierciedlają potęgę przyrody i jej żywiołów, jak i współczesne przejawy niehumanitarnego traktowania zwierząt.
Teatr NEMNO został założony w 2014 roku. Teatr tworzy jego pomysłodawca, aktor i reżyser spektakli Henryk Hryniewicki oraz Dagmara Jemioła – Hryniewicka, autorka scenografii. Do tej pory powstało osiem spektakli w różnych technikach, które są prezentowane w wielu placówkach kulturalnych na terenie całego kraju oraz na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, m.in.: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2013 rok gdzie otrzymał nagrodę w kategorii Najlepsza Animacja za spektakl „Cyrk Hrynek”; "Izmir Kukla Gunleri" Turcja 2015 rok; "FITTE Festival International de Tunis" 2015 i 2016 rok; "KUKLA TIYATROSU FESTIVALI 2015" Turcja 2015 rok; XXVII Festiwal Sztuki Ulicznej Chojnicka Fiesta 2019 rok; Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA" Łomża 2020 rok; Ogólnopolski Przegląd Sztuki Współczesnej FORMA 2021 rok; VIII Wodzisławska Noc Teatrów 2021 rok.
Henryk Hryniewicki w 2007 roku uzyskał dyplom magistra sztuki w zakresie aktorstwa teatru lalek na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Doświadczenia zawodowego nabierał pracując jako aktor lalkarz w Teatrze Pinokio w Łodzi, Teatrze Groteska w Krakowie, Białostockim Teatrze Lalek, oraz w Teatrze Maska w Rzeszowie.
Premiera: 27 luty 2021, Lutoryż